AD ASTRA

"PRZEZ TRUDY DO GWIAZD"

Mała szkoła - duża rodzina!!!
Uczymy myśleć, pomagamy wychowywać!!!  
Mamy świetne wyniki!!!

 Chcemy aby powierzone nam dzieci uznały za ważne:

  • Wartości chrześcijańskie 
  • Patriotyzm 
  • Uczenie się 
  • Samodzielność
  • Przedsiębiorczość 
  • Odpowiedzialność 
  • Kulturę ogólną 
  • Krytyczne myślenie

baner_rekrutacja

REKRUTACJA→ Zapraszamy do Nas! Pasujesz TU:)

REKRUTACJA→ Zapraszamy do klas 0 i I:)

RELACJAIV Dzień Popularyzacji Matematyki

IV Dzień Popularyzacji Matematyki. Matematyka dla Informatyki - udział uczniów kl. VIII i III gimnazjum w zajęciach zorganizowanych przez Wydział MiNI PW.

    W dniu 14 września 2018 uczniowie klasy VIII i III gimnazjum uczestniczyli w wykładach i warsztatach IV Dnia Popularyzacji Matematyki Matematyka dla Informatyki, zorganizowanych przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, przy współudziale wybitnych popularyzatorów matematyki z całego kraju.  Zajęcia miały miejsce w gmachu Wydziału MiNI przy ul. Koszykowej 75 w Warszawie.
    Uczniowie klasy VIII uczestniczyli w warsztatach: „Jak "myśli" komputer - wprowadzenie do algorytmów”, które poprowadziła pani Lidia Mirota z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do rozwiązania takiego problemu komputer potrzebuje „przepisu" – algorytmu, który krok po kroku opisuje jakie operacje trzeba wykonać, aby uzyskać oczekiwany rezultat. Podczas warsztatów  uczniowie  analizowali algorytmy i tworzyli własne. Następnie uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Piasecznie pt. „Gry i zabawy matematyczne”.  Były quizy, łamigłówki  i inne zadania, które  zachęcały uczniów do aktywności matematycznej i samodzielnego szukania rozwiązań. Uczestnicy zbierali  punkty za wykonane zadania. Dla najlepszych były nagrody, oczywiście byliśmy na „podium” 
Następnie ósmoklasiści wraz z uczniami III gimnazjum i uczniami z innych szkół uczestniczyli w auli w wykładach „Matematyka i jej twórcy”, prowadzonych przez pana Zdzisława Pogodę, wykładowcę  Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wszyscy zastanawiali się kto to jest matematyk? Co wiemy o ludziach zajmujących się matematyką? Czy są to głównie nauczyciele i wykładowcy? Jakie nazwiska oprócz Talesa i Pitagorasa przychodzą nam do głowy? Prowadzący odpowiedział na te pytania, a także przedstawił sylwetki wielkich, choć mało znanych, matematyków oraz ich wybrane osiągnięcia.
Uczniowie klasy gimnazjalnej brali udział w zajęciach „Kody, szyfry i wróżby”, które poprowadził pan Michał Szurek - doktor habilitowany, autor kilkunastu książek popularnych o matematyce, laureat nagrody im. Samuela Dicksteina Polskiego Towarzystwa Matematycznego (2004). Uczestnicy "łamali" różne szyfry i tworzyli własne, korzystając z prostej geometrii i arytmetyki. Skonstruowali w kilka minut z tektury "maszynę" działającą tak, jak prawdziwa Enigma. Zobaczyli także jak matematyka pomaga we wróżeniu z kart.
Gimnazjaliści uczestniczyli także w wykładach „Dowód przez przykład?”, które poprowadził pan Adam Dzedzej. Wykładowca przedstawił kilka zadań z Olimpiady Juniorów i ich typowe błędne próby rozwiązania przez rozważenie szczególnej sytuacji, prowadzący pokazał także jak znaleźć zadanie, w którym podanie przykładu wystarcza.
    Uczniowie przekonali  się, że matematyka jest fascynująca i wcale nie nudna. Wykłady i zajęcia, pokazały matematykę jako rodzaj intelektualnej rozrywki. Organizatorzy  przekonali uczestników, że matematyką można się świetnie bawić – było dużo gier, łamigłówek i konkursów.
    Opiekunami uczniów była wychowawczyni klasy III gimnazjum oraz koordynator – nauczycielka informatyki w naszej szkole.

Zapraszamy do GALERII zdjęć:)

<mo>